or Connect
MakeupTalk.com › Groups › Subscription & Sampling Programs › Discussions › How much have you spent on your subscriptions?

How much have you spent on your subscriptions? - Page 2

post #31 of 49

the fees aren't bad to sell on ebay.

if you have a ton of listings, it costs more, but they frequently offer deals on no listing fee days and stuff like that.

 

I really should sell some of my stuff on there.

post #32 of 49

Ebay gives you 50 listings free each month. They charge 9% of each sale (final value fee). Its cheaper than it used to be. Buy it nows - the percentage varies. They charge $.50 for basic buy it now listings. They send you a invoice each month, mine gets deducted automatically.

 

You can sell lots of things on ebay. I just sold off my sons used angry birds for $175. He had quite a collection but they are used! You can't sell used makeup though.

post #33 of 49

I sell my kids' clothes as the seasons end. I buy pretty high end stuff for them off season (they are good little soldiers who grow just like the sizes I buy them!).  But it can be a bit of work. I sell things in lots, but would make more money if I sold individual pieces, both with the clothes and cosmetic stuff.

Quote:
Originally Posted by Souly View Post

Ebay gives you 50 listings free each month. They charge 9% of each sale (final value fee). Its cheaper than it used to be. Buy it nows - the percentage varies. They charge $.50 for basic buy it now listings. They send you a invoice each month, mine gets deducted automatically.

 

You can sell lots of things on ebay. I just sold off my sons used angry birds for $175. He had quite a collection but they are used! You can't sell used makeup though.

post #34 of 49
Quote:
Originally Posted by Souly View Post

Ebay gives you 50 listings free each month. They charge 9% of each sale (final value fee). Its cheaper than it used to be. Buy it nows - the percentage varies. They charge $.50 for basic buy it now listings. They send you a invoice each month, mine gets deducted automatically.

 

You can sell lots of things on ebay. I just sold off my sons used angry birds for $175. He had quite a collection but they are used! You can't sell used makeup though.

 

Thanks Souly for the information. Let me add some details:

 

1. SELLING LIMIT: For new sellers, the monthly listing limit is 10. You have to sell for 3 months before updating to 50. Actually I didn't get updated after 3 months. I called ebay and they updated it manually.

After that, there's still limits on your selling- the "category " limit, which means you can't list too many items under certain category during certain time. Usually it's 10 items for 30 days. I'm sure most of your item will under "make up" category so this would be a problem for you. I had this limit for 4 months and just called ebay yesterday about this issue. They told me since I have good credit it will be  removed next month. I also asked them under which category is there a limit. They told me it's decided by the system and they can't tell... I think it's true because some times I meet limit in category A and sometimes in B. 

 

2.FEE: there are two types of listing: bid and buy it now  and two types of fees for each listing type: insertion and final value.  For bid type, insertion fee is usually free unless you list more than 50 items or if you add features to your listing (like more pictures, bold title... ebay labels price with each feature so don't worry about hidden fees). For buy it now type, insertion fee is usually 0.5 per item.

Finally value fee is about the same (I'm not sure) for both listing types. It's about 10% of the item's (price+ shipping).

If your item are not sold, ebay won't charge final value fee.

 

3.STRATEGIES: It's exciting to see that buyers bid crazily at your item and the final price actually exceeds the original price at which you bought it- but that RARELY happens unless your item is really rare. So don't expect too much on ebay. As a part time second hand seller I'm just selling old items to avoid wasting them and make room for other things.

If you are on a moving and can't wait to clear out your stuff, choose bid type (usually 7 days duration) and set a low start price to attract eyes. Don't be afraid that the final price would be super low- usually it goes up unless the item is really worthless. According to my experience, the average final price is about half of the original price (that really depends on what you sell... hot items sell at higher price of course. My items are not so popular after all).

 If you have enough patience and don't want to take risk (your item may be sold at super low price in bid type) and have confidence in your item, list it at a reasonable fixed price. Wait till someone buy it. $0.5 insertion fee is not so much if you are selling a $30 eye shadow palette.

Plus, you can sell multiple items as a "lot" in one listing so as to save trouble. For example if you are going to sell 10 bottles of nail polishes, taking photo of each, listing for 10 times and packing for 10 buyers would be so tiring. 

 

 

I feel there is  still a lot to say but can't remember at this time. So let me take a break.

Hope this can help. If anyone here is going to open a sale on ebay, please let me know- I don't want to miss any deal! 

post #35 of 49

Thank you all for the information!
 

post #36 of 49

Since I hopped on this bandwagon, lol which was Dec 2011 up to Nov 2012.

Myglam/Ipsy - 11 mos - $110.

Birchbox - 3 mos - $30.

GlossyBox - 2 mos - $42

Julep - introductory box - $5

_______________________________________________________

$187 for a year and I'm pretty satisfied - I'm not anywhere near as bad as some of you =P

 

SOULY, YOU ARE SO SMART SELLING UNUSED SAMPLES ON EBAY asdfghjkl

post #37 of 49

Birchbox   110

Myglam/Ipsy  110

Glossybox 80

Blissmo 60

Ecoemi132

Consciousbox 110

Popsugar 90 + 100(lux box)

 

Yikes $792 and I'm probably forgetting some.....

post #38 of 49

The price of my subscriptions are:

$10 Birchbox

$10 Ipsy

$22 Glossybox

$12 Look Bag

$12 Love with food

$10 Petit amuse

$30 Smplrs

$30 Knosh Box

$35 Pop Sugar

$12 Beauty Army

$25 Mirenesse

$25 the big pink box

$18 momme box

$20 Julep

 

Bi monthly-

$38 Test Tube

$25 Luxe Box

 

$3,464 a year

post #39 of 49

Birchbox - 13 months = $100 (got my first 3 months of BB as a gift)

Ipsy - $0 (first 2 months have been gifts)

Glossybox - $42 (cancelled after 2 months)

Julep- $5.01 (1 box at $.01, 1 box at $5, 1 box free - cancelled after that)

 

So $147.01...not so bad after looking at some of the totals on here :-p. I sold two small lots of unused samples on ebay for ~ $25 so that brings my total down to $122.01.  I've liked a lot of the items I've received so I think I'll stick to my two subs. For $20/month (I'll pick up paying  for my ipsy bag in December) I think it's a nice amount to spend on myself - just one less trip to Starbucks per week! Anything more than that and I think I'll start feeling bad - like I could be using the money towards something else besides a grab bag/box.

 

But what does add up is trading on MUT! It's too much fun trading but a few dollars here and a few there ...geez!

 

 

And about ebay:

I have a love/hate relationship with ebay...or as I like to call it FEEbay. It's a great because I get to reach a huge audience to sell my stuff. It's horrible because not only does ebay take a cut from the final fee value, but paypal takes a cut as well when it processes the payments and ebay owns paypal....the double dipping is such a turn off. So with a lot of items listed on ebay, it's not auction style anymore but buy it now listings as sellers have to make sure their items sell at a price high enough to make it worth while to sell on ebay. And ebay is NOT seller friendly - they will pretty much side with the buyer in any given situation. So now I tend to stick to selling on ebay only when it comes to items that can fetch a good price easily - like old electronics (iphones especially) - and name brand clothing (mall brands like banana, jcrew do especially well since they are easily recognizable to people). I've seen large makeup sample lots do really well and some sellers list by the piece and can fetch high prices, but it's a pain to list items like that since selling on ebay is not my job.

oh ebay... I would quit you if craigslist was less sketchy and scary.

post #40 of 49

$60 Birchbox

$60 Ipsy

$0.01 Julep

 

$120.01 total! I'm totally down with spending $20 a month on Birchbox and Ipsy! Subscription boxes are so fun and $20 a month isn't bad at all.

post #41 of 49

Birchbox - $50

Glossybox - $63

Ipsy -  $10

Love With Food - $13 (yay for Daily Candy deal!)

Julep - $0.01

Beauty Army - $12

Beauty Sage - $25

Beauty Fix - $69

NBTT - $76

PopSugar - $37

Yuzen - $26

Goodies - $7

Sample Society - $48 (for $12 rebate for the magazine)

 

=====

$436 since June, makes me feel like it's such a waste D:

 

But I recently started selling samples on eBay per everyone's recommendation and already made back about $30 this month.

post #42 of 49

Birchbox - $150 (since Aug 2011)

MyGlam/Ipsy - $30 (got Jan/Feb/March and cancelled - Didn't hate it but it just wasn't for me)

Glossybox - $126 (Since June 2012)

Blossom of the Month Club (Belle Blossoms) - $24.98 (Since October 2012/$12.48 a month -- This is a hair accessory subscription)

= $330.98

 

icon_eek.gif

 

I will say though, Birchbox and Glossybox did introduce me to some awesome brands I wouldn't have tried on my own, i.e. Vasanti (BB), Carol's Daughter (GB), Shea Terra Organics (GB) and Jouer (BB). I also got some awesome F/S or deluxe-sized products like the Ellis Faas or the Illamasqua nail polish, or the Tarte LipSurgence from the GossipGirl Birchbox. It's definitely a gamble... and seeing that amount on "paper" makes me almost go "WTF?" but then you gotta think of it this way: You (I) spent $150 on Birchbox over the course of 15 months. Sure, you could rather go to Sephora and spend that money on whatever YOU want... but can you afford to just blow $150 in one day? Nope, can't. $10, sure, but that would be a very fast trip to Sephora. I also love BB's point system and placed 3 orders over the course of time buying products solely off of my review points and - if it was available - a promo code. I got a bunch of cool stuff for either nothing or next to nothing! And I only had one referral, so it was all review points, as I said. In retrospect, I guess my "problem" (not really the right word) was that they mostly sent things that were within my budget and I could go out and buy on my own. For me the point of a sub service is still to discover new things. Don't get me wrong, I love getting f/s products from my favorite brands but it just wasn't for me... eh.

 

I guess if money was tight and I couldn't afford such luxuries I would cancel Glossybox immediately, and maybe consider keeping the other two. I love hair flowers so I'd definitely keep that one at least, haha. For now, I'm keeping all 3 :)

post #43 of 49

I only have two. Popsugar and now Nature Box. I spend 60.00 ish per month. I quit smoking so I figure I can well afford it vs. a pack a day habit.

post #44 of 49
Quote:
Originally Posted by debilynn View Post
 

I only have two. Popsugar and now Nature Box. I spend 60.00 ish per month. I quit smoking so I figure I can well afford it vs. a pack a day habit.

 

Good for you! Subscription boxes definitely win out that battle. :)

 

I'm currently subscribed to:

Ipsy $10

Blush Mystery Beauty box $25

Sample Society (new one for me!) $15

 

Non-beauty subs:

Love with Food $12
Goodies Co $7

Splendies (underwear subscription :D) $12

 

Was previously subscribed to Glossybox as well.

post #45 of 49

This looks scary/like fun! I'll bite. I've been doing the box thing since March/April.


Birchbox: $30 (canceled then restarted this month)

 

Ipsy: $ 60

 

Wantable: $108

 

Glossybox: $66 (canceled)

 

Lip Factory: $24(?) (canceled)

 

Love With Food:$27

 

Starlooks: $51

 

Grand total: $351

post #46 of 49
I did this same exercise about a month ago and I was at over $750 in only 5 months..I kept just adding and adding. I ended up dropping, Love With Food, BB5, Glossy Box, Blumm, Ophelia's,Conscious Box and Blissmo. Can't give up Ipsy, Yuzen, Pop Sugar, Citrus Lane and Orange Glad. My trip to the mailbox is not quite as fun....I may pick up one more before the end of the year.
post #47 of 49

 

I just have Topbox $11.00

 

And Seasonsbox $20.00 (prepaid yearly).

 

Might sign up for Test Tube again and the Blush box for 2 months.

 

Not too sure how much I've spent as I did buy quite a few Blissmo food boxes and a lot of other one time food boxes.
All my food boxes were eaten right away as I sent them to my parents for when I was visiting and there was no grocery store nearby , so it was a very good deal for those foods.

 

And I've used up over 50% of the items in the cosmetic boxes I did have, so it is not that wasteful.

 

Also where I am in Canada, the cheap "drugstore brands" are not cheap here.

Maybeline blush, the boncy one is $14, physician formula brand makeup sells for $15-20 per item here.

 

I don't really want to think of a total number for what I do spend on cosmetic and health stuff as I'm sure that number would scare me...

post #48 of 49

Birchbox: 5 months + 1 month of 2nd subscription = $60

Ipsy: 5 months = $50

PopSugar: $115

Julep: $40

FabFitFun: $50

 

Total: $315

 

A little high for me - I'm going to drop FFF & I've already dropped Julep. I pre-paid for PSMH so my monthly will only be $30 for the next 3 months, then I'll look at cutting back more.

post #49 of 49

After several months, I finally got rid of Birchbox ($10). To be honest I was marginally pleased with only a few of the boxes I received and I don't think it will get any better. I also ended by Goodies ($7) and Bulu ($12?) subscriptions too, both I felt were a waste for me.

 

I am not adding any other subscriptions anytime soon, so here is where I am in total spending:

 

Ipsy- $10/ month
Lip Factory- $22/ month

Bondi- $20/ month

Stride Box- $15/ month

Nature Box- $20/ month

Graze- $12/ month ($6 every two weeks, but may change to monthly in Jan)

 

Total= $99/monthly

 

I want to cut it down even further, but I can't part with Lip Factor or Nature Box. So I guess I am stuck with $100 per month on subscriptions.


Edited by DeSha - 10/19/13 at 11:50am
  Return Home
MakeupTalk.com › Groups › Subscription & Sampling Programs › Discussions › How much have you spent on your subscriptions?